کانون دوستداران فرهنگ ایران- دوشنبه ۶ دسامبر ۲۰۲۱- تاریخچه صنعت گاز ایران و گذری به آبادان- محسن شیرازی

محسن شیرازی

Kanoon is inviting you to a scheduled Zoom meeting
Date: Monday, December 6, 2021 Time: 7:00 PM EST(USA & Canada)
Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/7032021982?pwd=R1QzdnFBQzdvdzJjY1YvQXFJcXdpUT09
Meeting ID: 703 202 1982
For security reasons, and to avoid hacking by intruders, your connections should show your name to be allowed to access the meeting. Generic name like iPhone, Galaxy , unfamiliar names and so on ….. will not be allowed to enter the meeting

محسن شیرازی در سال ۱۳۱۱ در تهران در خانواده ای مذهبی متولد شد. ایشان تحصیلات ابتدایی را در دبستان رودکی و دوران متوسطه را در دبیرستان فیروز بهرام در رشتهٔ طبیعی به پایان رساندند. در سال ۱۳۳۰ در کنکور نفت ابادان قبول شد و پس از اخذ درجهٔ مهندسی در رشتهٔ نفت برای ادامهٔ تحصیل در رشتهٔ معدن شناسی عاز انگلستان گردید و مجدداً به علت علاقه به صنعت نفت به آبادان مراجعت نمود.
شیرازی پس از انتقال به تهران در شرکت ملی نفت ابتدا در زمینه سازماندهی همکاری داشت و در اوایل دهه شصت میلادی به سمت رئیس اداره
کل تنظیم سازمان و بهبود روش سازمان پخش شرکت ملی نفت ایران منصوب شد. ایشان در حین خدمت دوره های تخصصی گوناگونی را در اروپا و آمریکا گذراندند. پس از چندی، به علت علاقه ای که به صنعت گاز داشت، توجه خود را به این زمینه معطوف نمود و از ابتدا در پایه گذاری صنعت گاز ایران نقشی ارزنده ایفا کرد. ازجمله، در سال ۱۹۶۵ در آمریکا پیشنهادی مبنی بر تشکیل شرکت ملی گاز به دکتر منوچهر اقبال، مدیرعامل وقت شرکت ملی نفت ایران، تقدیم نمود، که پایه سازماندهی بعدی شرکت گاز شد.
شیرازی پس از تشکیل شرکت ملی گاز با اولین مدیرعامل شرکت، هوشنگ فرخان، همکاری نزدیک داشت. این همکاری با دومین مدیرعامل شرکت ملی گاز، تقی مصدقی، ادامه پیدا کرد. در این دوران او به عضویت هیئت مدیره شرکت ملی گاز انتخاب و سپس در سال ۱۳۵۷، در روزهای پر التهاب قبل از انقلاب، به مدیریت عامل شرکت ملی گاز منصوب شد.
محسن شیرازی در سال ۱۳۵۸ (۱۹۷۹) پس از بازنشستگی از شرکت ملی گاز به آمریکا عزیمت نمود و تا سال ۱۹۸۳ با شرکت نفت فیلیپس همکاری داشت. در این سال بانک جهانی از او دعوت به همکاری کرد. شیرازی به بانک جهانی پیوست و تا ۱۹۹۵ با عنوان کارشناس ارشد گاز این موسسه اشتغال داشت. از ۱۹۹۵ تاکنون، شیرازی به سمت مشاور ارشد سازمان های گوناگون، از جمله بانک جهانی، موسسه بین المللی آموزش و شرکت تیلور دیانگ (Taylor Deyongh)، در زمینه توسعه صنعت گاز و تحلیل و راه یابی برای مسائل گاز در ۲۴ کشور همکاری داشته است.

مجموعه خاطرات ایشان در آرشیو تاریخ شفاهی بنیاد مطالعات ایران موجود است.
«نقش گاز در تقلیل آلودگی محیط زیست» از انتشارات مرکز هماهنگی مطالعات محیط زیست حاصل تحقیقات و از نوشته های ایشان هست.