برنامه‌ دو شنبه کانون ۱۱ اکتبر ۲۰۲۱- نمایش فیلم مستند «دیدن و بودن»- مریم زندی

مریم زندی

Kanoon is inviting you to a scheduled Zoom meeting
Date: Monday, October 11, 2021 Time: 7:00 PM EST(USA & Canada)
Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/7032021982?pwd=R1QzdnFBQzdvdzJjY1YvQXFJcXdpUT09
Meeting ID: 703 202 1982

شرح حال مختصر مریم زندی تهیه کننده فیلم مستند دیدن وبودن

مریم زندی (متولد 1947 در گرگان) دوران تحصیل خود را در گرگان گذراند و سپس از دانشگاه تهران (دانشکده حقوق و علوم سیاسی) فارغ التحصیل شد. وی با شروع کار عکاسی در سال 1970 ، جایزه اول مسابقه ملی عکاسی وزارت هنر و فرهنگ را دریافت کرد. در سال 1972 به عنوان عکاس به رادیو تلویزیون ملی ایران پیوست و بعدها با انتشارات اولیه مجله “تماشا” عکاس روابط عمومی تلویزیون ایران و مجله تماشا شد.
مریم زندی تا دوازده سال در تلویزیون ملی ماند. در این مدت، او همچنین شروع به گرفتن عکس از انقلاب در سال 1979 و بسیاری از تجربیات عکاسی دیگر کرد. اولین پروژه مهم عکاسی او (“چهره-ها: پرتره”) در این سالها پس از انقلاب (1981) شکل گرفت که در آغاز جنگ ایران و عراق و سفر او به فرانسه (1986-1989) ناتمام ماند.
با این حال ، اولین کتاب عکاسی او (“ترکمن و صحرا”) در سال 1982 منتشر شد. این اولین مجموعه ای است که ترکمن های ایران را به تصویر می کشد و همچنین اولین مجموعه ای است که با استفاده از عکس ها قصد دارد یکی از اقلیت های قومی ایران را مورد مطالعه و کاوش قرار دهد. پایان نامه دانشگاهی وی نیز یک پژوهش جامعه شناسی درباره ترکمن های ایران است.
پس از بازگشت به ایران در سال 1989، کار روی پروژه ناتمام (“چهره-ها”) از سر گرفته می شود. این اثر هنوز ادامه دارد و پس از 26 سال آرشیو عکاسی گسترده منحصر به فرد نخبگان مشهور و تأثیرگذار معاصر ایران (و همچنین برخی غیر ایرانیان) در زمینه های ادبیات ، هنرهای تجسمی ، سینما ، تئاتر ، معماری ، موسیقی و سیاست شکل می گیرد. مریم زندی تاکنون بیش از ده کتاب عکاسی منتشر کرده است.
آخرین چاپ او کتاب عکاسی “انقلاب 1979” است که مجموعه ای از حوادثی است که در زمان انقلاب ایران در 1979 رخ داده است
در سال 2005 مریم زندی به همراه دوازده عکاس معروف و تأثیرگذار ایرانی توسط “انجمن عکاسان ایران” برای ایجاد “انجمن ملی عکاسان ایران (NIPS)” انتخاب شدند. در سال 2009 در اولین جلسه هیئت مدیره ، مریم زندی – با کسب بیشترین رای – به عنوان اولین رئیس هیئت مدیره انتخاب شد. او در سال 2013 از NIPS استعفا داد.
در سال 2010 از وی برای دریافت “مدال درجه یک هنر” از رئیس جمهور دعوت شد، اما در اعتراض به عدم آزادی و عزت حرفه ای عکاسان در ایران در آن زمان، این مدال را رد کرد. در همان سال، او به دلیل حمایت از حقوق عکاسان ایرانی (“جایزه شید”) به عنوان تأثیرگذارترین عکاس سال در “جشنواره عکاسی مستند اجتماعی” جایزه مستقلی دریافت کرد. در سال 2014، او مجدداً همان جایزه را برای انتشار کتاب “انقلاب 1979” دریافت کرد.
مریم زندی همچنین در زمینه طراحی و ساخت شیشه سازی فعالیت داشته است. او سه نمایشگاه برای نمایش هنر شیشه ای خود برگزار کرده است. مریم زندی در 40 سال گذشته یکی از فعال ترین ، پویاترین و تأثیرگذارترین عکاسان کشور بوده است