برنامه دوشنبه ۶ سپتامبر ۲۰۲۱ : نمایش فیلم «آواز زنان ایران»

آواز زنان ایران
Kanoon is inviting you to a scheduled Zoom meeting
Date: Monday, September 6, 2021 Time: 7:00 PM EST(USA & Canada)
Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/7032021982?pwd=R1QzdnFBQzdvdzJjY1YvQXFJcXdpUT09
Meeting ID: 703 202 1982

برنامه دوشنبه ۶ سپتامبر ۲۰۲۱ : نمایش فیلم
«آواز زنان ایران»
فیلمی از آندریاس روخول ، یلدا یزدانی و سباستین لایتنر
دو شنبه ۶ سپتامبر ساعت ۷ شب به وقت واشینگتن

فیلم مستند “آواز زنان ایران” به صورت آنلاین اکران شد. این فیلم داستان زندگی شماری از خوانندگان زن ایرانی است که از تجربیات خود در عرصه موسیقی می‌گویند
«آواز زنان ایران» فیلمی از آندریاس روخول ، یلدا یزدانی و سباستین لایتنر، یک مستند بلند درباره خوانندگان زن داخل ایران و زندگی روزمره شان و بزرگ ترین آرزو آنهاست: «می خواهم صدایم شنیده شود.
ایده اولیه ساخت این فیلم از سوی یلدا یزدانی، نوازنده تار و دانشجوی موسیقی‌شناسی اقوام در آلمان آمده است. او که در سال ۲۰۰۹ دانشجوی رشته موسیقی در ایران بود، موضوع پایان نامه دوره کارشناسی اش را به “آواز زنان ایران” اختصاص داد و با راهنمایی فریبرز رستمی، آهنگساز و پژوهشگر موسیقی با فرهنگ‌های آوازی در مناطق مختلف ایران آشنا شد.
با مهاجرت یلدا یزدانی به آلمان برای ادامه تحصیل و آشنایی با آندریاس روخول، مدیر اپرای معاصر برلین، ایده پرداختن بیشتر به موضوع “آواز خواندن زنان در ایران” جان تازه‌ای گرفت و با آغاز سفرها به ایران از سال ۲۰۱۵ آشنایی با زنان خواننده‌ای که در طول این سال‌ها خواندن برایشان به صورت قانونی ممنوع اما بخش مهمی از زندگی آنها بود، آغاز شد
در مستندهای کوتاهی که در این سال‌ها از این خوانندگان زن ساخته شد، آنها از حسشان نسبت به محدودیت‌ها، از آوازشان و سانسوری که همگی در ایران با آن دست به گریبان هستند، می‌گویند.
حضور بیش از ۲۰ خواننده زن
شخصیتی به نام “نگار” راوی این مستند است که با نشستن پای صحبت خوانندگان زنی که در فیلم حضور دارند، مخاطبان را با آرزوها و رویاهای این زنان در عرصه موسیقی آشنا می‌کند.
در این مستند ۷۵ دقیقه‌ای بیش از ۲۰ خواننده زن از شهرهای مختلف ایران حضور دارند. معصومه گرگین پور، مینا دریس، جمیله امانیان، ثمین قربانی، محیا حامدی، هاله سیفی زاده، شادی بهیار، ملیحه مرادی، زهره قلی پور، ژیوار شیخ الاسلامی، مائده طباطبائی، سحر زیبایی، عاطفه مقیمی، آوا آرمان فر، یارا دانشور، بهناز معمار، سحر لطفی، شفق رحمانی ، نازیلا بابایی، نازی حمزه لو، بهاره میرزاآقا، رکسانا صرافی در این مستند موسیقایی شرکت کرده‌اند.
بسیاری از این خوانندگان در دو فسیتوالی که در سال‌های گذشته در شهر برلین آلمان با همین عنوان “آواز زنان ایران” برگزار شده بود، حضور داشتند.