مروری بر تاریخ ایران از صفویه تا آغاز جمهوری اسلامی بخش ۱ از ۵ شرایط تاریخی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ایران در دوران صفویه

سخنرانی دوشنبه ۳۰ اوت- دکتر فرشید مقیمی

دکتر فرشید مقیمی

فرشید در سال ۱۹۴۷ میلادی در تهران به دنیا آمد و تا کلاس سوم دبستان را در مدرسه فرانسوی سن لوئی گذارند. به علت انتقال مادرکه به حرفه دندانپزشکی اشتغال داشت به شهرستان بهشهر ، مازندران رفت و تا پایان دوران دبیرستان را در این شهر گذارند و سپس وارد رشته فیزیک دانشگاه تبریزگردید. پس از خاتمه دانشگاه و گذراندن دوره نظام وظیفه و حدود یکسال تدریس فیزیک در تهران عازم امریکا گردید. فرشید از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۵ در دانشگاه تکزاس ای اند ام موفق به دریافت مهندسی الکترونیک گردید و از سال ۱۹۷۵ وارد دانشگاه جرج واشنگتن رشته مهندسی ارتباطات گردید ودر سال ۱۹۷۶ پس ازاخذ فوق لیسانس شروع به کار در کمپانی کامسات ( کامیونیکیشن ساتلایت ) نمود.
فرشید پس از ورود به امریکا با کنفدراسیون دانشجویان و محصلین ایرانی در امریکا آشنا شد ودر آن شروع به فعالیت نمود.
در سال ۱۹۷۸ تصمیم گرفت که به ایران برگردد و پس از دو هفته ورود به ایران توسط ساواک در منزل دستگیر گردید. به مدت دو هفته در پادگان باغشاه و سپس به مدت چهار ماه در اوین زندانی گردید و چند ماه قبل از خروج شاه از ایران از زندان آزاد گردید. سپس به عنوان متخصص ارتباطات ماهواره ای به کار در شرکت مخابرات ایران پرداخت . در سال ۱۹۸۰ به عنوان عضو گروه
نمایندگی ایران در کنفرانس ارتباطات ماهواره ای جهانی در برمودا شرکت نمود.
با شروع جنگ ایران و عراق وایجاد محدودیت های دولتی در زمینه کار و فعالیتهای اجتماعی در سال ۱۹۸۲ به امریکا بازگشت.
از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۶ در اینتلست ( سازمان بین المللی ارتباطات ماهواره ای) و از سال ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹ در کامسات ( سازمان امریکائی ارتباطات ماهواره ای) مشغول به کار گردید.
از سال  ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۲ استاد تمام وقت دانشگاه استریر واستاد نیمه وقت دانشگاه های دیگر در منطقه واشنگتن بوده است، از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ استاد نیمه وقت در منطقه واشنگتن بوده.
فرشید در سال ۲۰۰۳ ضمن تدریس تمام وقت در دانشگاه وارد دوره دکترا در رشته رهبری سازمان ها در دانشکده آموزش و پرورش دانشگاه نوا سات ایسترن میامی گردید و در سال ۲۰۰۸ در ۶۱ سالگی موفق به دریافت دکترای خود گردید.
عنوان تز دکترای ایشان : شیوه های رهبری شش رهبر سیاسی قرن بیستم ایران ، شیخ محمد خیابانی ، کلنل محمد تقی پسیان ، رضا شاه پهلوی ، دکتر محمد مصدق ، محمد رضا شاه پهلوی و آیت الئه روح الئه خمینی بوده است.
فرشید از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ استاد تمام وقت در دانشگاه علوم اجتماعی و انسانی شهر هو شی مین  و دانشگاه ان زنگ در حوالی  مکونگ دلتا در جنوب ویتنام بوده. در این سالها موفق به دیدار کشورهای متعددی در ان منطقه از جمله لائوس ، کامبوج ، تایلند، مالزی، اندونزی، سنگاپور ،‌ ژاپن و کره جنوبی گردیده است.
فرشید از سال ۱۹۸۶ عضو کانون دوستداران فرهنگ ایران  بوده وبیش از ده دوره در هیئت مدیره انجام وظیفه نموده است.
فرشید دارای یک پسر میباشد که اکنون در واشنگتن به حرفه روانپزشکی مشغول به کار بوده و دو نوه سیروس نه ساله وآزاده هفت ساله که در واشنگتن زندگی میکنند میباشد.

Kanoon is inviting you to a scheduled Zoom meeting
Date: Monday, August 30, 2021 Time: 7:00 PM EST(USA & Canada)
Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/7032021982?pwd=R1QzdnFBQzdvdzJjY1YvQXFJcXdpUT09
Meeting ID: 703 202 1982

For security reasons, and to avoid hacking by intruders, your connections should show your name to be allowed to access the meeting۰
Generic name like Iphone, Galaxy, unfamiliar names and so on….will not be allowed to enter the meeting۰