برنامهٔ دوشنبه ۹ اوت ۲۰۲۱- بزرگداشت زنده یاد دکتر اسماعیل خویی

زنده یاد دکتر اسماعیل خویی

ترتیب برنامه به شرح زیر می باشد:
شعر زیبای اسماعیل خوئی با صدای خودشان

سخنرانی آقای‌ صمصام کشفی
شعر خوانی توسط صمصام کشفی
شعر خوانی توسط خانم فریبا صفری نژاد
ويدئوی مراسم وداع پایانی با اسماعیل خوئی در لندن
موسیقی توسط استاد بهراد توکلی

Kanoon is inviting you to a scheduled Zoom meeting
Date: Monday, August 9, 2021 Time: 7:00 PM EST(USA & Canada)
Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/7032021982?pwd=R1QzdnFBQzdvdzJjY1YvQXFJcXdpUT09
Meeting ID: 703 202 1982

For security reasons, and to avoid hacking by intruders, your connections should show your name
.to be allowed to access the meeting
Generic name like Iphone, Galaxy, unfamiliar names and so on ….. will not be allowed to enter the meeting

اسماعیل خویی، شاعر و نویسنده نامدار ایران در تبعید درگذشت. خویی به علت بیماری در بیمارستان بستری بود. خانواده اسماعیل خویی دلیل مرگ او را «ذات‌الریه شدید» اعلام کرده‌اند. خویی در روز سه شنبه ۴ خرداد۱۴۰۰ به دلیل نارسایی ریه‌، قلب و کلیه در لندن از دنیا رفت.
اسماعیل خویی در ۹ تیر ۱۳۱۷ در مشهد زاده شد و دوران آموزش ابتدایی و متوسطه را در آنجا گذراند. خویی در سال ۱۳۳۶ برای ادامه تحصیل به تهران رفت. پس از دانش‌آموختگی در رشته فلسفه و علوم تربیتی از دانشسرای عالی با بورس تحصیلی شاگرد اولی به انگلستان رفت و از دانشگاه لندن دکترای فلسفه گرفت. در سال ۱۳۴۴ پس از بازگشت به ایران مقیم تهران شد و در در دانشسرای عالی تهران که بعدتر به دانشگاه تربیت معلم تهران تغییر نام داد به تدریس پرداخت. اسماعیل خویی از اعضای هیئت مؤسّس کانون نویسندگان ایران است و دو دوره نیز هم‌وند هیئت دبیران کانون بوده‌است. او که در کنار دیگر آزاداندیشان هم‌فکر خویش در مرکز جنبش روشنفکری ایران بود. پس از اعدام دوستش سعید سلطان‌پور در سال ۱۳۶۰ پنهانی زندگی می‌کرد.  پس از چندی از ایران مهاجرت کرد.
خویی، تعهد اجتماعی خویش را که گاه در زبان خشمگین یک انقلابی به‌ستوه‌آمده از بی‌داد جاری می‌شود با اندیشه‌های فلسفی شرایط انسانی در بیان انتقادی یک روشنفکر؛ یا با تغزل می‌آمیزد. او زبان تصویری بسیار ظریف و دقیقی را به کار می‌گیرد که از ساده‌ترین چیزهای روزمره گرفته تا نامنتظره‌ترین استعاره‌ها (ایماژها) را در خود جای داده‌است.