برنامه دوشنبه ۹ دسامبر ۲۰۱۹

 موضوع: نقش شبکه های اجتماعی در تحولات و اصلاحات سیاسی- اجتماعی

سخنران: اردوان روزبه

اردوان روزبه روزنامه‌نگار، فوتوژورنالیست، محقق در حوزه آسیب‌های اجتماعی، وب‌لاگ‌نویس و تهیه‌کننده رادیو است. او در کارنامه‌اش سی سال روزنامه‌نگاری را دارد و تحصیل کرده رشته روزنامه‌نگاری در ایران و روزنامه نگاری دیجیتال در آمریکا است. سردبیری نشریه خاوران، توقیف شده در سال ۱۳۷۸، راه اندازی نشریه مرور، توقیف شده در سال ۱۳۸۱، اولین نشریه جامع آسیب شناسی اجتماعی ایران و راه‌اندازی نشریه پارسی‌زبان مونوریل در مالزی ، مدیر بخش ایران در رادیو زمانه، هلند، راه اندازی رسانه های دیجیتال و تدریس روزنامه نگاری شهروندی و وب نویسی برای جامعه مجازی پیش از ترک ایران بخشی از فعالیت های اوست.

او در سه نمایشگاه عکس دیجیتال راوی جنایات طالبان در أفغانستان بوده است. عکاسی و گزارش بحران به طور مشخص موضوع مورد علاقه وی است. این روزنامه نگار دیجیتال، دوره‌های تخصصی را نیز در حوزه روزنامه نگاری شهروندی، جامعه مجازی نویسی و خبرنگاری بحران در مراکز آموزشی نظیر بی بی سی جهانی در انگلیس، هلند، مالزی و دانمارک گذرانده است. او هم‌چنین در ایران مدرس روزنامه نگاری دیجیتال در مراکز آموزش ضمن خدمت بوده است.

این روزنامه نگار پس از کوچ اجباری از ایران  پایه گذار رسانه‌ای بر پایه خبرنگار شهروندی به نام رادیو کوچه  شد، در آمریکا نیز بنیان گذار نشریه هفت بود که تا سال ۲۰۱۵ به صورت کاغذی و بعد دیجتال منتشر می‌شد. اردوان روزبه برای مدتی مسوول بخش جامعه مجازی صدای آمریکا نیز بوده است. او در حال حاضر مشاور جامعه مجازی چند شرکت و موسسه رسانه‌ای و امنیت شبکه در امریکا و انگلیس و خبرنگار و عکاس سرویس عکس موسسه «زوما» در کالیفرنیا است.