برنامه دوشنبه ۱۹ آگوست ۲۰۱۹

موضوع: جامعه، فرهنگ، هویت وشهر: یک قرن تجربه مدرنیت ایرانی – همراه با رونمایی کتاب آتشگهی در خواب آتش ها
سخنران: علی کیافر

علی کیافر – معمار، شهرساز، پژوهشگر، تحلیلگر مسائل شهری، استاد دانشگاه

علی کیافر دارای درجه کارشناسی ارشد معماری از دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه ملی و دکترای برنامه ریزی شهری و منطقه ای از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی آمریکا است. او بیش از چهار دهه فعالیت حرفه ای، دانشگاهی و پژوهشی داشته که نزدیک به سه ده  آن مقام های ارشد و مسئولیت های اجرایی در آموزش و پرورش کالیفرنیا در آمریکا را شامل شده است. دکتر کیافر همچنین به تدریس دانشگاهی در زمینه های طراحی شهری، باز زنده سازی محله های شهری، شناخت شهرهای خاورمیانه از سال ۱۹۸۰ در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، و در دو دهه اخیر به تدریس طرح های جامع آموزشی و برنامه ریزی، طراحی و ساخت فضاهای آموزشی در دانشگاه  کالیفرنیا – ریورساید پرداخته است.

او موفق به دریافت جوایز و تقدیرنامه های گوناگون،  منجمله جایزه “توسعه و دگرگونی برجسته یک محله اجتماعی” از انجمن معماران آمریکا و جایزه “آموزش ممتاز” از دانشگاه کالیفرنیا شده است. علاوه بر آن علی کیافر جزء افراد بسیار اندکی در سطح بین المللی است که موفق به دریافت نشانه “برنامه ریز برجسته  فضاهای آموزشی” گردیده است.

در طول چند دهه اقامت در جامعه امریکا علی کیافر در گروه ها، سازمان ها و نهادهای آموزشی، دانشگاهی، حرفه ای، پژوهشی و فرهنگی متعددی فعالیت چشمگیر داشته است. او به کنفرانس های مختلف شهری، ایالتی، سراسری در آمریکا و کنفرانس ها و سمینار های بین المللی دانشگاهی، حرفه ای و اجتماعی دعوت شده، در تعداد بیشماری کنفرانس جمعی، سخنرانی شخصی، و کارگاه حرفه ای در شهرهای مختلف امریکا، کانادا، اروپا، آسیا و ایران شرکت نموده  و در زمینه های علمی، حرفه ای و فرهنگی گفتگو کرده  است.

دکتر کیافر مولف ده ها مقاله و فصل های کتاب در نشریات برجسته آکادمیک و حرفه ای، کتاب ها، مجلات و روزنامه های معتبر در کشورهای گوناگون جهان است. او برروی جلد نشریه های حرفه ای و فرهنگی بوده و مقاله های متعددی درباره او در نشریات حرفه ای و فرهنگی  به چاپ رسیده است. افزون بر مقوله های معماری، شهرسازی و آموزش و پرورش در آمریکا، او سالیان بسیار در شناخت و شناسایی فرهنگ و هنر ایران زمین در زمینه های ادبیات، شعر، سینما و بویژه معماری و شهرسازی گذشته و امروز ایران کوشا بوده که ماحصل این تلاش ها پژوهش ها، مقاله ها، ترجمه ها و سخنرانی های بیشمار در نقاط مختلف دنیا می باشد.

کتاب “آتشگهی در خواب آتشها” مجلد اول از مجموعه چهار جلدی آخرین پژوهش علی کیافر درباره دگرگونی های جامعه، شهر، شهر سازی و معماری ایران در دوران مدرنیته، تحت عنوان روزنی بر شهر و معماری در این دیار، این روزگار، است.