برنامه دوشنبه ۲۴ ماه جولای ۲۰۱۷

موضوع : مطالعه تطبیقی میان هفت خوان رستم و افراسیاب
سخنران : مهوش شاهق

مهوش شاهق دارای درجه ی دکتری از دانشکده ی ادبیّات دانشگاه تهران است. وی پس از آمدن به آمریکا به تحصیلات خود ادامه داده و موفّق به گرفتن لیسانس در ادبیّات انگلیسی و فوق لیسانس در رشته ی کتابداری از دانشگاه مریلند شده است. او به مدّت سی سال در مؤسّسات عالیه ی آمریکایی به تدریس زبان و ادبیّات فارسی اشتغال داشته که نمونه ای از آنها دانشگاه جانز هاپکینز است.

مهوش صاحب کتاب های چندی است که دو عدد از آنها بنام های ” هایکو در چهار فصل ” و ” ساختمان جمله در زبان فارسی ” در تهران به چاپ رسیده است. از کتابهای او که در آمریکا منتشر شده ، کتابی است دوجلدی در آموزش زبان فارسی بنام ” فارسی بیاموزیم ” که در حال حاضر در بعضی از دانشکده های آمریکا تدریس می شود.

آخرین کتابش ، کتابی است برای کودکان بنام رامشگر سبز پوش ” بر اساس داستانی از شاهنامه ی فردوسی که در سال 2015 در آمریکا بچاپ رسیده و تا بحال دو جایزه نیز دریافت کرده است.

علاوه بر کتا بهای بالا، مهوش شاهق مقالات زیادی در زمینه های نقد ادبی، نقد اجتماعی و نقد فیلم به دو زبان فارسی و انگلیسی در مجلّه ای ایران شناسی ، ایران نامه، برّرسی کتاب و انستیتوی خاور شناسی  و همچنین در تارنماهای ایرانی به چاپ رسانده است.

او علاوه بر تدریس ، در اوقات فراغت ، بکار نوشتن و ترجمه می پردازد و شعرهای زیادی از شاعران معاصرایران را به زبان انگلیسی در آورده و به چاپ الکترونیکی سپرده است.

او در سال 2015 به دریافت جایزه ی ” یک عمر فعّالیت ” از طرف ” انجمن مدرّسین زبان فارسی ” که سالها سمت منشی اجرائی آن را بعهده داشت ، نائل آمده است.

موضوعات مورد علاقه ی او شعر فارسی، دستور زبان فارسی، ادیان ایرانی، نقد ادبی و ادبیّات مقایسه ای است.