گزارش کمیته فنآوری به مجمع عمومی مورخ اول جون ۲۰۱۵

بالای گزارش فنآوری
به منظور صرفه جوئی در وقت و پرداختن به پیشنهادات تغییر اساسنامه در مجمع عمومی مورخ اول جون ۲۰۱۵، مسئول کمیته فنآوری برآن شد گزارش مختصری از فعالیت های کمیته را در اینجا به اطلاع اعضاء  محترم کانون برساند.  با سپاس از حمایت شمای شما

منابع اطلاع رسانی اینترنتی کانون بقرار زیر استمنابع اینترنتی

وبسایت کانون فعلأ دارای ۲۵ صفحه و یک بلاگ با ۴۲ پست میباشد. معرفی نامه های سخنرانان با تصویر، درصفحه وبلاگ کانون موجود میباشد.  تابحال ۶۰ نفر با اضافه کردن ایمیل خود مشترک وبسایت شده اند و
بطورهفتگی مطالب جدید وبسایت به ایمیل آنها فرستاده میشود.

صفحات وبسایتصفحه نخست، کانون و اهداف آنرا با طراحی درخت دوستی نشان میدهد. روی برگهای درخت، تصویر چهره سخنرانان سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میباشد. زیر تصویر درخت لینک صفحات مهم وبسایت موجود است. و زیر آن هم برنامه دوشنبه های آینده با تصویر و معرفی نامه موجود میباشد. 

صفحه کالچر، پوشش خبری رسانه های انگلیسی زبان در مورد فرهنگ، ادب ، هنر و موسیقی ایرانی است و برای نسل دومی های ایرانی که بزبان فارسی آشنائی کمتری دارند تهیه شده است. ۴ صفحه دیگر زیر این صفحه موجود است که لینک های آنرا در زیر می بینید
Art                    Multimedia                     Music                   Useful Links

صفحه آرشیو ویدئوها : لینک تمام ویدئوهای قدیمی کانون تا سال ۲۰۱۵ میلادی را نشان میدهد. زیر آن آرشیو ویدئوهای سال ۲۰۱۵ میلادی، متن کتبی سخنرانی ها (ابتکار جدیدی که هنوز کاملأ برای سخنرانان جا نیافتاده است)،   مجمع عمومی  و لینک ویدئوهای غیر از سخنرانی.
صفحه برنامه های جاری: در این صفحه لینک جدول برنامه های کانون از جولای ۲۰۱۴ تا کنون موجود است. در زیر آن صفحه گزارش تصویری از جشن مهرگان، و صفحه معرفی بعضی از جشن های باستانی ایران بصورت متن و ویدئو موجود میباشد.

وبلاگ کانون ابتکار جدیدی بود که از آغاز سال ۲۰۱۵ شروع شد. در این صفحه تصاویر و معرفی نامه تمام سخنرانان کانون با لینک سخنرانی آنها موجود میباشد. قبل از ۵ ژانویه ۲۰۱۵ این مطالب در صفحه نخست درج میشد و مرتب پاک شده، برنامه دوشنبه بعدی جای آنرا میگرفت. اما اکنون مطالب مانند آرشیوی در همین صفحه میماند.
صفحه تماس با ما: تمام اطلاعات تماس موجود است، بعلاوه فرم سخنرانی و فرم عضویت به هر۲ زبان فارسی و انگلیسی موجود میباشد. همچنین فرمت و زمان بندی ارائه سخنرانی های کانون توضیح داده میشود. در زیر آن صفحات  فرم های کانون، اساسنامه، بروشور، هیئت مدیره  و صفحه درباره ما موجود میباشد.

 صفحه رویدادهای شهر، رویدادهای فرهنگی شهر که با کانون همکاری متقابل دارند اطلاع رسانی میشود. زیر آن صفحه رویدادهای گذشته را مشاهده میکنید.
صفحه پیوندهای شهر شامل سایت هائی میباشد که با سایت کانون همکاری متقابل دارند. و در زیر آن صفحه خط مشی کانون در رابطه با سازمان های دیگر را می بینید.
درحاشیه سمت راست صفحات وبسایت، اطلاعات زیر موجود است: محلی برای مشترک شدن در وبسایت کانون بوسیله وارد کردن ایمیل، آدرس محل کانون و زمان شروع و پایان برنامه، آدرس رستوران نیبرز، لینک فیسبوک کانون، لینک توئیتر کانون، تعداد بازدیدکنندگان وبسایت، لینک اینستاگرام کانون و لیست مطالب درج شده در صفحه بلاگ کانون.

گروه ایمیل لیستگروه ایمیل چیست؟ گروه ایمیلی که کانون استفاده میکند، گروه گوگل است که به ما این امکان را میدهد بجای اینکه جداگانه به تک تک ایمیل ها، برنامه ها را بفرستیم، بتوانیم تنها با فرستادن یک ایمیل، به تمام گروه ایمیل بفرستیم.  تهیه گروه ایمیل فعلی کانون بسیار دشوار و وقت گیر بود، زیرا باید روزی ۱۰ ایمیل بطور جداگانه تایپ میشد تا اینکه گروه ایمیل لیست فعلی که بنام گروه کانون دوستداران فرهنگ ایران استفاده میشود تهیه گردد. در ماه جولای ۲۰۱۴، تعداد ۳۳۰ ایمیل بصورت یک فایل نوشتاری به کمیته فنآوری تحویل داده شد که با اضافه کردن تک تک ایمیل ها و سرانجام بعد از هفته ها تلاش، گروه فعلی ایجاد گردید. دلیل هیئت مدیره قبلی برای تحویل ندادن گروه این بود که گفته شد گروه ایمیل قبلی، به ایمیل شخصی یک فرد متصل بوده است. اما کمیته فنآوری این بار، کار هیئت مدیره های  آینده را آسان نمود تا هربار با تغییر هیئت مدیره مجبور نباشند، گروه جدیدی ایجاد نمایند. این بارگروه ایمیل لیست متعلق به یک فرد بخصوص نیست و متعلق به کانون است، مانند دیگر اموال کانون.ایمیل لیست کانون  یک منبع با ارزشی است که توسط  کمیته فنآوری فعلی به منابع کانون اضافه شد. فعلأ مشترکین گروه ایمیل لیست کانون به ۴۰۶ نفر رسیده است. برنامه های کانون هفته ای یکبار برای این گروه ایمیل  فرستاده میشود.

یوتیوبکانال یوتیوب کانون هم یکی دیگر از منابع باارزش دیگری ست که توسط کمیته فنآوری فعلی به منابع کانون اضافه گردید. کانال یوتیوب کانون تا بحال ۱۱۲۵۱ مشاهده گر و ۳۷ مشترک دارد. برای مشاهده کانال یوتیوب کانون و مشاهده تمام ویدئوها در یکجا روی لینک بالا را کلیک کنید.
تعداد ۱۱۷ ویدئو در یوتیوب آپلود شده است.  ۳۰ ویدئوی سخنرانی، ۶۴ ویدئوی پرسش و پاسخ ، ویدئوی بزرگداشت سیمین ناهید قادری
بهبهانی، پربیننده ترین ویدئوی سال ۲۰۱۴، شب یلدا و فال شب یلدا، تبریک سال آغاز سال ۲۰۱۴ میلادی، جشن مهرگان، معرفی جشن های سده و سپندارمذگان، نرم نرمک میرسد اینک بهار، جامه سبز بهار، پیام تبریک نوروز، ویدئوی سفر محمد اقتداری به چین، مراسم یادبود زنده یاد علی اقتداری،  ۴ ویدئوی آموزشی، و یک ویدئوی معرفی کانون. ویدئوی ایرانبومی و تمام ویدئوهای پرسش و پاسخ ادیت شده است
فیسبوک کانون : ابتدا ابتکار آقای غلام ترشیزی
 بود که برای اولین بار صفحه ای در فیسبوک برای کانون ایجاد کردند. به دلیل ایونت ها، ترشیزیاینکه آن فیسبوک به ایمیل ایشان وصل بود و قابل تحویل به هیئت مدیره های بعدی نبود، صفحه ای جدید که به ایمیل کانون وصل است، برای کانون باز شد. صفحه ایونت های فیسبوک
ابتکاری که از نوامبر سال ۲۰۱۴ توسط کمیته فنآوری آغاز شد، ایجاد آلبوم مخصوص سخنرانان کانون با تصویر و معرفی نامه در فیسبوک کانون بود. لینک های زیر آلبوم سخنران های کانون با تصویر و معرفی نامه در فیسبوک کانون میباشد، روی آنها را کلیک کنید تا بتوانید آلبوم ها را مشاهده نمائید.تذکر دوستانه
سخنرانان سال ۲۰۱۵ کانون دوستداران فرهنگ ایران
در سال ۲۰۱۴ ابتدا برای هر ماه یک آلبوم تهیه شد، اما بعد تبدیل شد به یک آلبوم برای هر سال میلادی.
سخنرانان دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی با تصویر و معرفینامه
سخنرانان  نوامبر سال ۲۰۱۴ میلادی با تصویر و معرفینامه

تعداد ۲۰ ویدئو از بخش های پرسش و پاسخ، تبریک نوروزی، فرارسیدن بهار، جامه سبز بهار، تبریک سال ۲۰۱۵ میلادی و یک ویدئو مخصوص معرفی کانون، علاوه بر یوتیوب، بطور مستقیم در فیسبوک کانون نیز آپلود شده است. روی لینک زیر را کلیک کنید تا شما را به صفحه مخصوص ویدئوها در فیسبوک ببرد.
ویدئوهای فیسبوک کانون

همچنین یک آلبوم برای جدول برنامه های کانون در فیسبوک ایجاد گردید.

گوگل پلاسگوگل پلاس هم تقریبأ مانند فیسبوک میباشد، تمام برنامه سخنرانی های کانون با تصویر و معرفی نامه سخنرانان و ویدئوها در گوگل پلاس موجود میباشد.

توئیتر کانون توئیتر کانون

توئیتر کانون تا بحال ۳۱۳ عضو دارد. تمام برنامه های کانون با معرفی نامه و تصویر سخنرانان و ویدئوی سخنرانی ها در یوتیوب به اشتراک گذاشته میشود

 

 

گزارش بازدیدکنندگان وبسایت کانون از ۸۴ کشور جهان گزارش ۱

 

گزارش ۲گزارش ۳ 

 

.