برنامه دوشنبه ۲۴ ماه جولای ۲۰۱۷

موضوع : مطالعه تطبیقی میان هفت خوان رستم و افراسیاب
سخنران : مهوش شاهق

مهوش شاهق دارای درجه ی دکتری از دانشکده ی ادبیّات دانشگاه تهران است. وی پس از آمدن به آمریکا به تحصیلات خود ادامه داده و موفّق به گرفتن لیسانس در ادبیّات انگلیسی و فوق لیسانس در رشته ی کتابداری از دانشگاه مریلند شده است. او به مدّت سی سال در مؤسّسات عالیه ی آمریکایی به تدریس زبان و ادبیّات فارسی اشتغال داشته که نمونه ای از آنها دانشگاه جانز هاپکینز است.

مهوش صاحب کتاب های چندی است که دو عدد از آنها بنام های ” هایکو در چهار فصل ” و ” ساختمان جمله در زبان فارسی ” در تهران به چاپ رسیده است. از کتابهای او که در آمریکا منتشر شده ، کتابی است دوجلدی در آموزش زبان فارسی بنام ” فارسی بیاموزیم ” که در حال حاضر در بعضی از دانشکده های آمریکا تدریس می شود.

آخرین کتابش ، کتابی است برای کودکان بنام رامشگر سبز پوش ” بر اساس داستانی از شاهنامه ی فردوسی که در سال 2015 در آمریکا بچاپ رسیده و تا بحال دو جایزه نیز دریافت کرده است.

علاوه بر کتا بهای بالا، مهوش شاهق مقالات زیادی در زمینه های نقد ادبی، نقد اجتماعی و نقد فیلم به دو زبان فارسی و انگلیسی در مجلّه ای ایران شناسی ، ایران نامه، برّرسی کتاب و انستیتوی خاور شناسی  و همچنین در تارنماهای ایرانی به چاپ رسانده است.

او علاوه بر تدریس ، در اوقات فراغت ، بکار نوشتن و ترجمه می پردازد و شعرهای زیادی از شاعران معاصرایران را به زبان انگلیسی در آورده و به چاپ الکترونیکی سپرده است.

او در سال 2015 به دریافت جایزه ی ” یک عمر فعّالیت ” از طرف ” انجمن مدرّسین زبان فارسی ” که سالها سمت منشی اجرائی آن را بعهده داشت ، نائل آمده است.

موضوعات مورد علاقه ی او شعر فارسی، دستور زبان فارسی، ادیان ایرانی، نقد ادبی و ادبیّات مقایسه ای است.

ویدئوی سخنرانی بیژن باران

موضوع: مغز و شعر– چگونه یک شعر در مغز سروده، خوانده، ترجمه، فهمیده، نقد می شود؟ بخش اول 

مغز و شعر– چگونه یک شعر در مغز سروده، خوانده، ترجمه، فهمیده، نقد می شود؟ بخش دوم، ۱۰ ماه آگوست، دکتر بیژن باران

بخش پرسش و پاسخ مغز و شعر– چگونه یک شعر در مغز سروده، خوانده، ترجمه، فهمیده، نقد می شود؟ ۱۰ ماه آگوست، دکتر بیژن باران

اجرای بخش کوتاهی از ترانه بری باخ در بخش پایانی سخنرانی مغز و شعر توسط دکتر بیژن باران

اسلاید شو از سخنرانی دکتر بیژن باران

برنامه دوشنبه ۱۷ ماه جولای ۲۰۱۷

موضوع : سیاست در دوران پسا انتخابات
سخنران : علی افشاری

علی افشاری فعال سابق دانشجویی و عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در دوران اصلاحات میباشد. وی Screen Shot 2016-05-10 at 2.28.14 PMدانش آموخته دانشگاه امیرکبیر در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی صنایع است. علی افشاری در سال ۱۳۸۴ ایران را ترک کرد و اخیرآ به دریافت درجه دکترا از دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا  نائل آمد.  افشاری سابقه سه سال زندان سیاسی را در کارنامه خود دارد و همچنین  برنده جایزه هلمن-همت سازمان دیده بان حقوق بشر در سال ۲۰۰۶ است

ویدئوی سخنرانی المیرا کریمی

مشکلات جوانان مهاجر در تقابل با جامعه امریکا، بخش اول

مشکلات جوانان مهاجر در تقابل با جامعه امریکا، بخش دوم

پرسش و پاسخ – مشکلات جوانان مهاجر در تقابل با جامعه امریکا ، بخش اول

پرسش و پاسخ – مشکلات جوانان مهاجر در تقابل با جامعه امریکا ، بخش دوم

برنامه دوشنبه ۱۰ ماه جولای ۲۰۱۷

موضوع : مغز و شعرچگونه یک شعر در مغز سروده، خوانده، ترجمه، فهمیده، نقد می
شود؟
سخنران : بیژن باران

screen-shot-2016-11-30-at-10-01-11-pm

بیژن باران فارغ التحصیل دکترای برق با تخصص در معماری رایانه تصویری، فوق مهندسی اتم. ۴۰ سال سابقه تدریس در دانشگاههای میزوری-کلمبیا، ایلیونیز-کاربوندیل، اوهایو-کلمبوس، ویرجینا-ریچموند: دروس کوانتوم مکانیک، مدلسازی رایانه ای، مهندسی بیو و کار در معماری رایانه “تصویری، ساختار مغز، هوش مصنوعی؛ مشاور ارشد ناسا برای تلویزیون دیجیتال “های دفینیشن ایستگاه فضایی بین المللی، وزارت انرژی برای خروج رایانه ای اسناد طبقه بندیشده، سامانه رمز عمومی. علاقمندی: نشر ۳۰۰ مقاله در ادبیات، هنر، شعر. ۱۰۰ مقاله در مسایل اجتماعی، تاریخی، جهانی. ۵ کتاب فارسی و انگلیسی در شعر و نقد ادبیات چاپ کرده. ۶کتاب آماده نشر: ۱- مغز و نقد ادبی. ۲-یادها، نقد فیلم و داستان. ۳-زبان و نقد شعر. ۴-جامعه و فرهنگ. ۵-زنان و نقد شعر. ۶- آتوبیوگرافی/ حدیث نفس به انگلیسی. همکاری: علم و جامعه، پر، جهان، ایرانیان، باران؛ سایتهای عصر نو، اخبار روز، گذرگاه، سرخط، رسانه، چوک، فرهیختگان، متن نو، شهرگان، وطندار، مشعل